Sunday 17th October 2021

معاون سازمان امور عشایر ایران:

عشایر با ۲۴ میلیون دام ۲۵ درصد گوشت کشور را تامین می کنند

معاون سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر کشور با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری و دارا بودن ۲۴ میلیون راس دام ۲۵ تا ۲۶ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور که معادل ۲۰۰ هزارتن در سال است را تامین می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون سازمان امور عشایر ایران و جمعی از مسوولان استانی برگزار شد.

بهرام میراخورلی معاون سازمان امور عشایر ایران در این مراسم در سخنانی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های بالای عشایر، اظهار داشت: عشایر کشور با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری با دارا بودن ۲۴ میلیون راس دام ۲۵ تا ۲۶ درصد گوشت قرمز کشور معادل ۲۰۰ هزارتن در سال را تولید و تامین می کنند.

وی ادامه داد: با حمایت های سازمان امور عشایر و پرداخت تسهیلات از منابع مختلف و اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز این ظرفیت قابل افزایش است.

میراخوالی گفت: وجود ۳۴ میلیون هکتار مراتع عشایری، بانک ژنی قوی دام عشایر برای انجام برنامه های اصلاح نژاد دام، ظرفیت بالای گردشگری در مناطق عشایری و انجام برنامه های مناسب در حوزه گردشگری، توسعه گیاهان دارویی و انجام برنامه های زراعی و باغی از دیگر ظرفیت های مناطق عشایری کشور می باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران همچنین به آبرسانی و اجرای پروژه های تأمین آب شرب پایدار در مناطق عشایری کشور اشاره کرد و ابراز داشت: با عنایات ویژه مقام معظم رهبری و از محل اعتبارات بند ه تبصره ۴ بودجه در دو سال اخیر پروژه های خوبی در مناطق عشایری اجرا شده است که با انجام این پروژه ها، آبرسانی به صورت شبکه ای جایگزین آبرسانی سیار در مناطق عشایری می شود.

وی خاطرنشان کرد: ۲۱۳ شرکت تعاونی عشایری در سراسر کشور و یک اتحادیه مرکزی سهم به سزایی در ارائه خدمات به عشایر و تولید در کشور دارند.

در این پایان این مراسم حکم انتصاب “فضل اله آذرفرد”  به عنوان سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد به وی ابلاغ و از زحمات “مهرداد کدخداپور” سرپرست پیشین امور عشایر استان قدردانی به عمل آمد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group