Sunday 17th October 2021

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد:واگذاری ۹۰۰ پنل خورشیدی به عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای محرومیت زدایی ۹۰۰ پنل خورشیدی با مشارکت عشایر و شرکت توزیع نیروی برق استان بزودی به خانوارهای عشایری در استان کهگیلویه و بویراحمد واگذار می شود.

به گزارش روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، دکتر فضل اله آذرفرد گفت:این پنل‌ها با هدف تامین روشنایی و تولید برق مورد نیاز عشایر می باشد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد افزود: توزیع پنل‌های خورشیدی در مناطق عشایری دور دست را گام مهمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و آسایش عشایر عنوان کرد.

این پنل ها ۱۵۰ واتی است و می تواند بخشی از مشکلات روشنایی عشایر را رفع کند، قیمت هر پنل بیش از ۱۰ میلیون تومان بوده که هر خانوارعشایری حدود یک میلیون تومان پرداخت و مابقی را دولت پرداخت می کند.

هر پنل توان روشن نمودن شش عدد لامپ فوق کم مصرف، شارژ موبایل ، رادیو و USB جهت پخش موزیک را دارد.

وزن کم ، قابل حمل بودن و نصب آسان از مهمترین مزایای این پنل ها می باشد، این مزیت به عشایر کمک می کند تا بدون نیاز به متخصص ، به راحتی خود بتواند این سیستم خورشیدی را نصب و از آن استفاده نماید.

۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز کهگیلویه و بویراحمد در اختیار جامعه عشایری است.

۷۰ هزار نفر از جمعیت ۷۷۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این جمعیت از ۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.

بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایری در کهگیلویه و بویراحمد زندگی می‌کنند.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group