Sunday 17th October 2021

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد:لباس زنان عشایری، لباس حجب و حیا بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایراستان کهگیلویه و بویراحمد، آیت الله «سید نصیر حسینی» نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه شهر یاسوج در دیدار مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از نمایندگان عشایر استان، اظهار کرد: عشایر یک جمعیت، قشر مولد و تلاش گری هستند که فرهنگ جامعه و استان ما را حفظ می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد فرهنگ استان کهگیلویه و بویراحمد عشایر را دارای قدمت و باستانی دانست و گفت: این فرهنگ استقلال، عزت و حریت است.

وی با اشاره به اینکه در قدیم الایام بیشتر مردم از جامعه عشایری و کوچ رو بودند، ادامه داد: چادر جامعه عشایری نیز یک کارگاه تولیدی بود و نیازمندی های خود را تامین می کردند.

آیت الله حسینی از عشایر به عنوان قشری تلاش گر یاد کرد و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری هم اکنون در بین جامعه عشایری در حال انجام است.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن تاکید بر اینکه باید به خدمت و ظرفیت خود متکی باشیم، اضافه کرد: امروز جامعه عشایری این روحیه متکی بودن به خود را به ما تعلیم می دهد.

وی با اشاره به اینکه عشایر حافظ حریت، استقلال، خوداتکایی و اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: حفظ روحیه عشایری بسیار مهم بوده و باید با توجه به فضیلت های عشایر، خدمت به این جامعه را افتخار بدانیم.

آیت الله حسینی با اشاره به اینکه مسئولان و دولت مردان باید جهت رفع مشکلات عشایر و توسعه کارگاه های تولیدی و عشایری تلاش کنند، خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و تولید با توجه به ظرفیت جامعه عشایری، باید روز به روز بیشتر توسعه پیدا کند.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: عشایر علاوه بر مولد بودن، حافظ فرهنگ غنی، بومی و باستانی ما هستند و نباید این فرهنگ در فرهنگ های دیگر مستهلک شود.

وی با اشاره به اینکه لباس زنان عشایری لباس حجب و حیا بود، گفت: خداوند نیز همین لباس را می خواهد.

آیت الله حسینی فرهنگ عشایر را فرهنگی متعالی دانست که باید حفظ شود و ادامه داد: تشکیل بازارچه فروش محصولات عشایری باید در دستور کار باشد و تولیدات این قشر پرتلاش را به فروش برساند.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: بازار باید هویت معماری ایرانی، اسلامی و عشایری ما را حفظ کند تا فرهنگ عشایری مضمحل نشود.

گفتنی است، پیگیری بحث امنیت عشایر، جاده های دسترسی عشایری، ارائه تسهیلات به این قشر، پیگیری مسائل بهداشتی و آموزش و پرورش از جمله مواردی بود که نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد خواستار پیگیری مدیرکل امور عشایر و سایر مسئولان در این زمینه شد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group