Sunday 17th October 2021

فضل الله آذرفرد : انقلابی که برای عشایر انفجار نور بود.

مدیر کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه خدمات دهی به عشایر، قبل از انقلاب وجود نداشت، گفت: انقلابی که برای عشایر انفجار نور بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایراستان کهگیلویه و بویراحمد،فضل الله آذرفرد درخصوص خدمات دهی اتقلاب اسلامی به عشایر کهگیلویه وبویراحمد در مقایسه با قبل از انقلاب گفت: خدمات دهی به عشایر قبل از انقلاب وجود نداشت و شهر فعلی یاسوج تحت تاثیر فشار های مختلف به روستا تبدیل شد و بعد از انقلاب خدمات رسانی در قالب شهر شکل گرفت.

وی با بیان اینکه موضوعی به نام ساماندهی عشایر قبل از انقلاب نبود، گفت: در شرایط حاضر ساماندهی جوامع عشایر با راهبردهای مختلفی از جمله اسکان عشایر، طرح خدمات رسانی، بهداشت، آموزش، کمک ها به جامعه عشایری شامل توزیع بیش از ۷۰۰ تن آرد، و  سوخت رسانی را می توان نام برد.

این مقام مسئول با بیان اینکه قبل از انقلاب در مناطق عشایری امنیتی وجود نداشت و حتی سرقت تبدیل به شغلی برای افراد شده بود، گفت: در شرایط حاضر در بحث کوچ  عشایر امنیت آنها توسط سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و سایر ارگان ها تامین می شود.

مدیر کل امور عشایراستان در ادامه به مهمترین پروژه برای قشر عشایر در کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: تامین آب شرب عشایر به صورت سیار، بازگشایی جاده های عشایری به صورت ماهانه دنبال می شود.

وی به اجرای ۴ هزار کیلومتر راه عشایری بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: برای بهبود تردد و کمک به عشایر استان هر ساله این راه ها در فصل یخبندان و زمستان با تعامل امور عشایر و دستگاه های اجرایی نظیر راهداری دنبال می شود.

آذر فرد تامین آب شرب پایدار و سالم از طریق اجرای پروژه ها مانند پروژه حوزه شرق گچساران با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان و  که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان کرد: در شهرستان بهمئی پروژه تامین آب پشت کوه ملا طهماسب اجرا شد که فاز اول آن در سال گذشته انجام شد و فاز دوم آن با حضور فرماندار و امام جمعه کلنگ زنی شد که اتمام این پروژه، آب شرب ۱۰۰ خانواده عشایری را تامین می کند.

این مقام مسئول به پروژه تامین آب شرب مناطق عشایری دلی یک آبریز  که در دهه فجر به بهره برداری می رسد،اشاره کرد و  گفت: در منطقه عشایری کِیمه و دواخر زیلایی که نزدیک به ۴۰ سال آب آشامیدنی نداشتند و هر ساله ۲ الی ۳ کیلومتر باید طی می شد با حضور نماینده  بویراحمد، دنا و مارگون کلنگ زنی شد که در سال آینده اگر به بهره برداری برسد آب شرب ۱۰۰ خانوار را تامین خواهد کرد.

وی در ادامه به اجرای پمپاژ آب در مورد زرد زیلایی و با پیشرفت ۸۰ درصد اشاره کرد و گفت: در تلاشیم این پروژه در سال آینده به بهره برداری برسد که در صورت بهره برداری ۸۰ هکتار باغ در منطقه مورد زرد زیلایی برای جامعه عشایری ایجاد و کمک خوبی برای اشتغال آنها خواهد بود.این مقام مسئول به پروژه آب کشاورزی طسوج، پشت کوه باشت اشاره کرد و گفت: بحث جایگزینی سوخت های عشایری از طریق فتوسل ها و انرژی خورشیدی مطرح است این جایگزینی به محیط زیست و طبیعت کمک می کند در این راستا حدود ۹۰۰ پنل خورشیدی خریداری شد و در طی هفته های آینده تحویل عشایر داده خواهد شد،  قیمت هر پنل ۱۰ میلیون تومان است.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group