Sunday 17th October 2021

فضل الله آذر فرد مدیرکل امور عشایر استان:

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز کوچ بهاره عشایر کهگیلویه و بویراحمد

براساس تصمیم ستاد کوچ، حرکت و کوچ بهاره عشایر استان به مناطق ییلاقی از ۱۰ اردیبهشت ماه سال۱۴۰۰ آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی اداره کل امورعشایراستان کهگیلویه و بویراحمد،زمان کوچ بهاره عشایر با مشارکت رسانه‌های ارتباط جمعی و مسئولان امور عشایر کهگیلویه وبویراحمد به اطلاع این قشر تولیدکننده رسیده است.

آذرفرد  با اشاره به مناطق ییلاقی و قشلاقی عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: عشایر این استان بهار و تابستان را در مناطق شمالی استان و استان های فارس، اصفهان و چهارمحال بختیاری می گذرانند.

مدیرکل امورعشایراستان کهگیلویه و بویراحمد از وجود ۲۵ اتراقگاه در مسیر کوچ عشایر استان هم خبرداد و خاطرنشان کرد:‌ تعدادی از آنها به سکو، انبارهای ذخیره، لوله کشی انتقال آب، برق و سایر زیرساخت‌ها تجهیز شده است.

فضل اله آذرفرد گفت:‌ عشایر استان، سالیانه ۴۳ هزار و ۶۵۰ تن محصول شامل گوشت قرمز، شیر، کشک، روغن و پشم تولید و روانه بازارهای مصرف می کنند.

وی افزود: سالیانه ۳۵ هزار تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز،۶۰۰ تن پشم و ۱۵۰ تن کَشک و روغن از سوی جامعه عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

به گفته آذرفرد، تولید سالیانه صنایع دستی عشایر استان نیز ۱۰ هزار متر مربع برآورد شده است.

مدیرکل امورعشایرکهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:‌ برای انجام مطلوب فرایند کوچ، دستگاه‌های اجرایی استان، امور عشایر ،منابع طبیعی، علوم پزشکی و سپاه عشایر و نیروی انتظامی،هلال احمر،مدیریت بحران با هم مشارکت می کنند.

آذرفرد گفت: براساس مصوبات ستاد کوچ کهگیلویه وبویراحمد، تامین امنیت دام و دارایی های عشایر با مشارکت سپاه عشایر و نیروی انتظامی،کمک برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی انتشار ویروس کرونا به کمک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات حین کوچ با مشارکت امورعشایر و حوادث غیرمترقبه نظیر سیل و … توسط هلال احمر و مدیریت بحران انجام می شود.

وی تاکیدکرد: باتوجه به در پیش بودن فصل کوچ عشایر به مناطق ییلاقی از عشایرنشینان خواسته ایم تا مراقبت های فردی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مانند شست و شوی مداوم دست ها، فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را حین کوچ رعایت کنند.

تدوین برنامه جامع برای مقابله با کرونا در مناطق عشایری

مدیرکل امورعشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به مناطق عشایری استان برنامه های جامعی تدوین شده است.

وی ضدعفونی مخازن ذخیره آب و تانکرهای آبرسانی سیار را از جمله این برنامه ها عنوان و اظهار داشت: هم اکنون کار تعمیر تجهیزات آبرسانی سیار به مناطق عشایری استان در دست انجام است.

مدیر کل امورعشایر کهگیلویه و بویراحمد از ساماندهی ۹۰ فروشگاه توزیع آرد برای استقبال از کوچ عشایر به مناطق ییلاقی هم خبرداد.

آذرفرد گفت:‌ ۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.۸ ایل بومی و ۳ ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group