Sunday 17th October 2021

کوچ زود هنگام عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد به علت خشکسالی و کم بارشی

کوچ زود هنگام عشایر کهگیلویه و بویراحمد از مناطق قشلاقی به ییلاق آغاز شده در حالی زمان رسمی کوچ ۱۰ اردیبهشت ماه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امورعشایراستان کهگیلویه و بویراحمد،مهمترین شاه راه حیاتی عشایر استانهای اصفهان، شیراز، چهار محال و بختیاری و بوشهر استان کهگیلویه و بویراحمد است.

هرساله با پایان اسفند و آغاز فروردین زمزمه کوچ عشایر به سمت مناطق سردسیری آغاز میشود و در این میان به دلایل مختلف برخی عشایر به کوچ زودهنگام اقدام نمودند.

هر چند ۱۰ اردیبهشت تاریخ کوچ عشایر اعلام شد، اما عشایر گرمای بیش از حد، کمبود آب، کمبود علوفه و کوچ زودهنگام عشایر استان های همجوار را از مهمترین عوامل کوچ زودهنگام خود عنوان کردند.

فضل اله آذرفرد مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰ اردیبهشت ماه زمان رسمی کوچ عشایر می باشد اما عشایر به علت خشکسالی و کم بارشی مناطق جنوبی کشور مجبور به کوچ زود هنگام شده اند.این استان هرساله میزبان عشایر کوچرو از مناطق جنوبی کشور است.

فضل اله آذرفرد تأکید کرد: هنر مدیران توانمند آن است که در این شرایط سخت کرونایی، بهترین خدمات را ارائه کنند،در غیر این صورت در شرایط عادی بسیاری از افراد می توانند مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه مواجه شدن با مشکلات ناشی از بحران خشکسالی و کم بارشی اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: بایدشرایطی فراهم شود که از خسارات ناشی از این وضعیت، کاسته شود.

وی تصریح کرد: کاهش وزن دامهای عشایر و امکان ابتلای دامها به بیماریها از دیگر پیامدهای خشکسالی و کم بارشی در این استان است.

مدیرکل امورعشایر استان تأکید کرد: آبرسانی سیار به مناطق عشایری و تأمین امنیت، مهمترین نیاز عشایر کوچرو است.

آذرفرد افزود: ۱۲ درصد از جمعیت استان ۷۱۳ هزارنفری کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۱۱ هزار خانوار عشایر هستند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: کار آبرسانی سیار به عشایر با ۱۵ تانکر به ظرفیت روزانه ۴۵۰ متر مکعب صورت می گیرد.

۵۴ درصد گوشت قرمز، ۳۷ درصد شیر و سالانه ۱۰ هزار مترمربع صنایع دستی توسط عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group