Sunday 17th October 2021

عشایر کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۱۰ هزار تن گوشت قرمز تولید خواهند کرد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در استان، عشایر سالانه ۱۰ هزار تن گوشت قرمز تولید خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی اداره کل امورعشایر کهگیلویه و بویراحمد،فضل الله آذرفرد اظهار داشت: طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در استان اجرا می شود.

وی افزود: میانگین مصرف خوراک دام به صورت سنتی بین ۱۲ تا ۱۳ کیلوگرم برای تولید یک کیلوگرم گوشت بوده و با اجرای این روش به پنج کیلوگرم خوراک برای تولید یک کیلوگرم گوشت رسیده است.

وی افزود: اجرای طرح زنجیره تولید، ۵۰ درصد هزینه تولید یک واحد دامداری را کاهش می دهد و از طرفی سبب افزایش تولید و درآمد خانوار، ایجاد اشتغال جدید، تثبیت شغل در مناطق عشایری و خروج بخشی از دام مازاد عشایر از مراتع می شود.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طرح زنجیره تولید را برای افراد متقاضی در استان انجام می دهیم و براساس هدف گذاری انجام شده در پایان اجرای طرح عشایر سالانه ۱۰ هزار تن گوشت قرمز تولید خواهند کرد.

آذرفرد تصریح کرد: با افزوده شدن سه هزار تن گوشت قرمز به ظرفیت تولیدی عشایر استان، میزان تولید آنان به سالانه ۱۰ هزار تن می رسد.

وی بیان کرد: با ارایه تسهیلات ارزان قیمت برای افزایش تولید گوشت قرمز و اجرای طرح زنجیره گوشت قرمز در بین خانوارهای عشایری، این میزان در حال افزایش است.

 مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: گوشت تولیدی عشایر این استان کیفیت بالایی دارد اما به علت نبود صنایع بسته بندی، تبدیلی و تکمیلی و معرفی نشدن مناسب، ارزش افزوده آن نصیب دیگر استان ها می شود.

وی تاکید کرد: عشایر این استان ۵۵ درصد گوشت قرمز استان را تولید می کنند.

سالیانه هفت هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز توسط عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک‌ میلیون رأس دام سبک و سنگین نگهداری می کنند.

عشایر این استان ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.

۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.

هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group