Saturday 25th September 2021

آبرسانی برای بیش از ۱۰۰خانوار عشایری کهگیلویه و بویراحمد انجام می‌شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح آبرسانی به بیش از ۱۰۰ خانوار عشایری استان انجام می شود که هم اینک منبع آب این طرح ها تکمیل و  لوله‌کشی انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، کیامرث حاجی زاده معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از مناطق عشایری شهرستان های بویراحمد،دنا و مارگون اظهار داشت: مصوب شد که امور عشایر استان لوله مورد نیاز این طرح را تهیه و پروژه فعال باشد تا این طرح آبرسانی در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به خدمات صورت گرفته به جامعه عشایری استان، افزود: جاده و آب شرب را ۲ مشکل عمده عشایر استان دانست و تاکید کرد: در طول ۴۰ سال از عمر انقلاب خدمات زیادی به ویژه در حوزه جاده به عشایر انجام گرفت اما عمق محرومیت‌ها زیاد است که خدمتگزاران مردم  تا روزی که در این مسئولیت هستند به مانند روزهای اول پای کار باشند.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۰ سال حمایت از تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده و عشایر به عنوان قشر تولیدگر و مولد قطعا مورد توجه و حمایت هستند.

حاجی زاده افزود: به همراه مدیران استانی و شهرستانی از مناطق عشایری زنگوای بویراحمد، زیلایی مارگون و جلاله از توابع شهرستان دنا بازدید کردیم که عمده مشکل عشایر در جاده‌های روستایی و عشایری است که اتصال جاده مارگون به برد پهن شروع و مصوب شده که ادامه مسیر در سال جاری به مناقصه رفته است و اعتبارات گذاشته شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پیمانکار فعلی قول مساعد داد ۳۰ کیلومتر این جاده را با رعایت مسائل فنی ظرف ۲ تا سه ماه آینده به پایان برسد.

حاجی زاده بیان کرد: روستای آبعلی با مشکل آب شرب مواجه بود که مصوب کردیم شرکت آبفای استان مشکلات آبرسانی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: مناطق عشایری زنگوا نیازمند برق و آب بودند مصوب کردیم تا پایان خرداد ماه مشکل برق و منابع آب با مشارکت امور عشایر، آبفا و شرکت برق رفع شود.

معاون امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۵ کیلومتر از جاده مناطق عشایری جلاله دچار مشکل است که هدف ما رسیدگی به امورات عشایر و روستائیان مناطق محروم است.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک‌ میلیون رأس دام سبک و سنگین نگهداری می کنند.

عشایر این استان ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.

۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group