Saturday 25th September 2021

۵۰۰ پنل خورشیدی سیاه چادرهای عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد را روشن کرد.

۵۰۰ پنل خورشیدی با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیرکل امور عشایر استان بین خانوارهای عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف صرفه جویی در انرژی توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد،کیامرث حاجی زاده معاون عمرانی استاندار اظهار داشت: عشایر قشری مولد، کم هزینه و اثرگذار در اقتصاد هستند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: تعبیر حضرت امام (ره) از عشایر به عنوان ذخایر انقلاب، رسالت و وظیفه مسئولان را چندین برابر می کند.

وی با تاکید بر اینکه خدمات عشایر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قابل وصف و شمارش نیست، تصریح کرد: خدمات رسانی به جامعه روستایی و عشایری استان در اولویت کاری حوزه عمرانی استانداری قرار دارد.

مدیرکل امور عشایر استان در آئین توزیع پنل های خورشیدی اظهار داشت: سهمیه استان در مرحله اول ۱۰۰۰ پنل است که امروز۵۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر توزیع و مابقی روزهای آتی واگذار می شود.

فضل الله آذرفرد افزود: این پنل‌ها با هدف تامین روشنایی و تولید برق مورد نیاز عشایر می باشد،ترغیب و تشویق عشایر در استفاده از پنل های خورشیدی برای جلوگیری از تخریب جنگل و مصرف چوب در مصارف خانگی نیز نقش تعیین کننده ای دارد.

آذرفرد افزود: توزیع پنل‌های خورشیدی در مناطق عشایری دور دست را گام مهمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و آسایش عشایر عنوان کرد.

این پنل ها ۱۵۰ واتی است و می تواند بخشی از مشکلات روشنایی عشایر را رفع کند،وزن کم ، قابل حمل بودن و نصب آسان از مهمترین مزایای این پنل ها می باشد، این مزیت به عشایر کمک می کند تا بدون نیاز به متخصص ، به راحتی خود بتواند این سیستم خورشیدی را نصب و از آن استفاده نماید.

۷۰ هزار نفر از جمعیت ۷۷۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این جمعیت از ۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.  

بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایری در کهگیلویه و بویراحمد زندگی می‌کنند.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group