Saturday 4th December 2021

رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد:سیاست دولت یکجانشین کردن عشایر نیست

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر ، شاهپور علائی مقدم امروز دوشنبه یکم آذرماه در شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد با اعلام اینکه سیاست دولت این نیست که عشایر را یکجانشین کنیم، اظهار داشت: در گذشته ۶۳درصد جمعیت روستایی و ۳۷ درصد جمعیت شهری داشتیم، چه کردیم که این جمعیت برعکس شده است.

وی با اشاره به اینکه ترکیب جمعیتی کشور در بدو انقلاب روستایی و شهری بوده است، گفت: ما به معیشت، رفاه و مشکلات جامعه روستایی توجه نکردیم و این باعث شد که ترکیب جمعیتی کشور معکوس شود.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه باید مطابق با رسوم و آداب عشایر به آنان خدمات بدهیم و تعادل جامعه عشایری را بهم نریزیم، ابراز داشت: آبرسانی، آردرسانی، سوخت رسانی، بازسازی راه های عشایری، بهداشت و درمان و پوشش اینترنت از خدمات موردنیاز عشایر است و باید عشایر را در رفاه قرار دهیم که نتیجه و خروجی این کار ارتقای معیشت و رفاه عشایر و تامین امنیت غذایی برای کشور است.

اعتبارات سازمان از ۳۰ میلیارد به سه هزار میلیارد تومان رسیده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: ظرفیت‌های قانونی برای خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور افزایش پیدا کرده و اعتبارات این سازمان از ۳۰ میلیارد تومان در سال به سه هزار میلیارد تومان رسیده است.

علائی مقدم با اشاره به اهمیت ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای خدمات رسانی به جامعه عشایری، گفت: در برنامه پنجم توسعه یک بار نام عشایر آورده شده بود که با پیگیری و تعامل‌های صورت گرفته، در برنامه ششم ۱۷ بار نام عشایر آمده است.

وی افزود: در گذشته ۷۰ درصد اعتبارات مالیات برارزش افزوده به جمعیت شهری و ۳۰ درصد نیز به جمعیت روستایی اختصاص داده می‌شد اما با تصویب در برنامه ششم سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان از این محل به عشایر اختصاص داده می‌شود و امروز موضع این سازمان از موضع ملتسمانه به مطالبه گری تغییر پیدا کرده است.

علائی مقدم با بیان اینکه ۱۳۵۰ کانون عشایری در کشور وجود دارد که پیگیر برطرف شدن مشکلاتشان هستند، افزود: گوشت قرمز مورد نیاز کشور در سال ۸۸۰ هزار تن است که ۲۰۰ هزار تن آن را عشایر تولید می‌کنند و بر اساس برآوردها هر فرد عشایری گوشت ۲۰ نفر را تولید می‌کند.

اختصاص ۲۴ میلیارد تومان برای تأمین آب عشایر کهگیلویه و بویراحمد

رئیس سازمان امور عشایر ایران در ادامه به مشکلات عشایر کهگیلویه و بویراحمد پاشاره کرد و اظهار داشت: با ۲۴ میلیارد تومان اعتبار در این نشست حضور پیدا کرده‌ایم که این ۲۴ میلیارد تومان برای تأمین آب شرب و پروژه‌های آبرسانی عشایر استان در نظر گرفته شده است.

وی از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد نیز خواست ۲۴ میلیارد برای راه‌های عشایری اختصاص دهند تا مشکلات عشایر استان در زمینه راه و تامین آب مرتفع شود.

علائی مقدم با بیان اینکه ما به عشایر تسهیلات ۱۸درصدی و ۲۲ درصدی پرداخت نمی کنیم، گفت: ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود پایین برای تامین علوفه دامی عشایر کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به اختصاص اعتباراتی برای تامین برق سیاه چادرهای عشایر از طریق واگذاری پنل های خورشیدی، گفت: از مسئولان استان نیز انتظار داریم برای برق‌دار شدن سیاه چادرهای عشایر اعتباراتی را اختصاص دهند.

شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی مسائل و مشکلات عشایر استان با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان مردم استان در مجلس و مدیران دستگاه های اجریی استان در یاسوج و در سالن دولت استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group