Saturday 4th December 2021

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد:سودی از چاه های نفت گچساران به عشایر نمی رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان، فضل الله آذرفرد در شورای عشایری استان اظهار داشت: اغلب چاه‌ها و لوله‌های انتقال نفت در گچساران از محل زندگی عشایر می‌گذرد اما هیچ سودی از نفت به عشایر نمی‌رسد که انتظار داریم این موضوع در مجلس پیگیری شود.

وی بیان داشت: ۱۰ درصد جمعیت کهگیلویه و بویراحمد را عشایر تشکیل می‌دهند که شامل ۱۲ هزار خانوار با جمعیت ۷۲ هزار نفر می شوند و ۶۰درصد از ۱۳ هزار تن گوشت تولیدی استان، ۱۷ درصد از محصولات  باغی، ۲۷ درصد از محصولات زراعی و ۳۰ درصد از صنایع دستی استان را تولید می کنند.

آذرفرد به چالش‌ ها و مشکلات عشایر استان اشاره کرد و گفت: امسال نزدیک به ۷۰درصد از چشمه‌های مناطق عشایری استان خشک یا کم‌آب شده است و عشایر استان با تنش آبی شدید روبه‌رو بودند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: کار آبرسانی به ۱۲ هزار خانوار عشایری استان با تعداد ده دستگاه تانکر فرسوده که قابلیت بیمه ندارند انجام می‌شود که نیاز به ساماندهی اساسی دارند.

وی بیان کرد: یکی از چالش‌های مهم عشایر استان تامین امنیت است که تشکیل اکیپ‌های ثابت برای تامین امنیت عشایر می‌تواند کمک بزرگی به این جامعه کند.

آذرفرد یکی دیگر از چالش‌های عشایری استان را تصرف ایلراه‌ها عنوان کرد و افزود: برای بهسازی یک کیلومتر راه عشایری با توجه به کوهستانی بودن منطقه دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما اعتبار موجود برای این بخش فقط سه میلیارد تومان است، چطور می‌شود با این مبلغ چهار هزار کیلومتر راه  عشایری استان را بهسازی کرد و این مبلغ تنها جوابگوی ۱.۵ کیلومتر راه عشایری است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنین به نابرابری آموزشی بین مناطق عشایری و مناطق روستایی و شهری اشاره کرد و گفت: اغلب چاه‌ها و لوله‌های انتقال نفت در منطقه گچساران از محل زندگی عشایر می‌گذرد اما هیچ سودی از آن به عشایر نمی‌رسد.

گالری

اداره کل امور عشاير استان کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به شيوه معيشت و نحوه گذران زندگی، که جمعيت کشور ما را در سه جامعه شامل شهری ، روستايی و عشايری تقسيم می کنند، جامعه عشايری با سه ويژگی ، کوچندگی ، وابستگی ايلی و شيوه معيشت متکی به دامداری به عنوان جامعه سوم از ديرباز همواره نقش موثر و. تعيين کننده ای در مسايل اقتصادی ، اجتماعی و امنيت اراضی کشور را داشته است . بدون شناخت عميق از خصوصيات ويژه اين قشر برنامه ريزی دراز مدت و امور خدمات رسانی ، روزمره موفق نخواهند بود. اين ويژگيها و خصوصيات ، سازمان و تشکيلات مناسبی را می طلبد تا ازعهده امور مربوطه بر آيد.

تماس با ما

یاسوج – گلستان 12 – اداره کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویر احمد

تلفن :  07433142037 -07433242038

دورنگار:

mail : info@ashayerkvb.ir

شماره پيامك :30007654321478

Template Design:Dima Group